Czym jest dietetyka według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?

 

Niech pożywienie będzie moim lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem

Hipokrates, 460-370 p.n.e

 

Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej opiera się na koncepcji oddziaływania pożywieniem na nasze zdrowie. Nazywana często terapią pożywieniem. W Chinach ta koncepcja znana jest i praktykowana od ponad 3 tys. lat. Nie wiele się różniła w stosowaniu pożywienia czy leków. Bardzo często zalecenia odnoszące się do jedzenia były często podobne do tych, które dotyczyły lekarstw.

Wśród znawców tematu znane jest powiedzenia czternastowiecznego terapeuty:

Lekarze najpierw muszą znaleźć przyczynę choroby i stwierdzić, jaki rodzaj dysharmonii ją wywołuje. Właściwa dieta jest pierwszym i głównym sposobem, w jaki można zrównoważyć tę dysharmonię. Leki należy stosować dopiero wtedy, kiedy zalecenia dietetyczne nie przynoszą rezultatów.

 


Chińska terapia dietetyczna jest ściśle związana z akupunkturą i ziołolecznictwem. Kieruje się również tymi samymi zasadami diagnostycznymi.

Jej główny cel to dobór produktów i zaleceń dla pacjenta takich aby skutecznie oddziaływały na jego ciało a w dłuższej perspektywie również na jego nastrój.

Stosując zalecenia dietetyczne według TMCh przyczyniamy się do wprowadzenia harmonii w naszym ciele. Ludzki organizm ekstrahuje i przyswaja energię (według Chińczyków qi) z pożywienia. Spożywamy takie produkty, które są dla nas środkami terapeutycznymi o łagodnym działaniu. Podczas takiej diety a raczej właściwemu odżywianiu naszego ciała, przyczyniamy się do zachowania równowagi lub pomagamy przywrócić potrzebny nam stan równowagi.

Chińczycy od lat wiedzą o niezwykłych właściwościach leczniczych pożywienia. Mimo globalizacji nawet młode pokolenia znają te zasady odżywiana, chodź wiadomo nie wszyscy stosują 🙂

Zachodnia terapia dietetyczna jest relatywnie młoda dziedziną naukowa. Opiera się głównie na kryteriach ilościowych pożywienia oraz ich wartości odżywczych. Terapia dietetyczna według TMCh uwzględnia gównie termikę danych pokarmów, czyli czy są termicznie cieple, zimne, gorące czy neutralne.

Walory smakowe również są bardzo istotne:)

Terapia dietetyczna według TMCh jest dobierana bardzo indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie można stosować tych samych pokarmów dla każdego, bo każdy z nas jest inny i z innymi dolegliwościami się zmaga.

Nie wskazane jest łączenie zaleceń dietetycznych według TMCh z innymi dietami np. dietą dr Dąbrowskie, czy z dietą śródziemnomorską.


Jak opracowywana jest dieta wg TMCh?

Głównym celem przygotowanie diety wg TMC jest profilaktyka zdrowotna i prewencyjna. Zalecenia dietetyczne pomagają przy nadmiarach i niedoborach w organizmie określanych wg TMC. Stan organizmu pacjenta jest zawsze indywidualny i jego schorzenia również. Każdego pacjenta można wspomóc odpowiednia dietą, która będzie dla niego „lekarstwem”. Celem diety wg TMC nie jest w żaden sposób likwidacja zbędnych kalorii ani tkanki tłuszczowej, dieta może oczywiście pomóc przy odchudzaniu ale nie w każdym przypadku. Jest to indywidualna sprawa każdego organizmu i uprasza się o pamiętanie o tym.

Czas trwania pierwszej wizyty wynosi do 1,5 godziny. Przeprowadzony jest szczegółowy wywiad z pacjentem wg wskazówek TMC. Określenie tematu z jakim przyszedł pacjent. Jeśli występują problemy zdrowotne zaleca się najpierw poddać badaniu na biorezonansie magnetycznym Quantum./pkt 1/ w celu lepszego określenia stanu organizmu lub na urządzeniu Quantec.

Opracowanie diety zawiera określenie stanu pacjenta wg TMC, niedoborów, nadmiarów. Termikę produktów i ziół. Grupy i produkty wskazane. Grupy i produkty przeciwwskazane. Zalecenia dietetyczne. Przykładowe przepisy kulinarne na śniadanie/obiad/kolację z produktów dostępnych w naszej szerokości geograficznej. Zalecane herbaty ziołowe, europejskie i chińskie. Propozycję chińskich preparatów ziołowych.
Zalecenia dodatkowe: relaksacja, zestaw ćwiczeń Qi-kong, koloroterapia, malowanie intuicyjne, dzwiękoterapię.

Przygotowanie do wizyty: brak

Przeciwwskazania do diety: brak

Koszt wizyty: 100 zł

Koszt opracowania diety indywidualnej 350 zł. Czas oczekiwania do 30 dni.


Chcesz otrzymać zalecenia dietetyczne według TMCh dla siebie ?

Zapraszam do umówienia się na wizytę

 

KONTAKTU